Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Düzenlendi

Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Düzenlendi
17 Ekim 2017

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam ediyor. Odanın Ekim ayı etkinlik programı çerçevesinde Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin koordinatörlüğünde, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde  Ekonomi Bakanlığı ve Türk Eximbank A.Ş. uzmanlarının sunumları ile ihracat bilincinin arttırılması ve ihracata yönelik destek programlarının tanıtılması amacıyla düzenlenen  ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ büyük bir ilgi ile takip edildi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda düzenlenen seminere Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, Manisa TSO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Altuntaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü ve TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Doç.Dr. Mahmut Karğın, Manisa İş dünyasının temsilcileri ile öğrenciler katıldı.


Seminerin  açılışında söz alan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, ‘Bugün geldiğimiz noktada, küreselleşmeyle birlikte dünyada ekonomik sınırlar kalktı ve Dünya bütünleşerek tek bir pazar haline geldi. Uluslararası ekonomik entegrasyonun sağlanması ve Dünya ticaret hacminin artmasıyla beraber piyasalara, müşterilere ve tedarikçilere ulaşmak daha da kolaylaştı ve bu sayede dünyanın farklı kıtalarında üretilen ürün ve hizmetler,  bir başka kıtada rekabet etme şansı yakaladı. Artan rekabet ortamında Dünya pazarlarından pay almak, üretimi artırmak ve geliştirmek, satış ve karları artırmak, ekonomi ve büyümeye katkı sağlama noktasında dış ticaret önemli bir paya sahip. Bundan 10 yıl önce dış ticaret hacmimiz 225 milyar dolar iken  bugün gelinen noktada ise dış ticaret hacmimiz 340 milyar dolara ulaşmıştır. 6,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olan ilimiz, 2016 yılında gerçekleştirmiş olduğu 3.7 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’ de en çok ihracat yapan yedinci il konumundadır. 2017 yılının ilk 9 ayında ise 2.7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir.  En çok ihracat yaptığımız ülkeler ise Almanya, İngiltere ve Fransa’dır. Türkiye’nin toplam televizyon ihracatının %88’i Manisa’dan yapılmaktadır. Tüm bu veriler dış ticaretin, hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisi açısından ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir. İşletmelerimizin yurtdışına açılmalarına destek olmak, Uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmalarına katkıda bulunmak amacı ile düzenlediğimiz bu seminerle ihracatta sağlanan destek programları, ülke masaları ve pazar araştırması, pazara giriş engelleri ve çözüm yolları, Türk Eximbank ihracat kredi sigorta ve garanti programları hakkında  siz değerli üyelerimizin bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarım bugün gerçekleştireceğimiz dış ticaret bilgilendirme seminerimiz, başka ülkelerdeki potansiyel alıcılara ulaşmanızda vesile olur’ diye konuştu.

Konuşmanın ardından seminerin ilk bölümünde Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı İsmail Bozdemir,   İhracatta Sağlanan Destek Programları, ikinci bölümde ise; Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş., Müdür Yardımcısı Fatma Gökçen Ertuğrul ve Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. Uzmanı Semra Öner Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları hakkında katılımcılara bilgi verdi. Seminerin son bölümünde ise katılımcıların soruları konuşmacılar tarafından cevaplandırıldı.

EK
Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Gümrük Ticaret Bakanlığı
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ekonomi Bakanliğı
Kalkınma Bakanlığı
Ulaştırma Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü