Metal Kesimci Ustaları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Aldılar

Metal Kesimci Ustaları Mesleki Yeterlilik Belgelerini Aldılar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) MEYBEM A.Ş. ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği organize edilen, Mesleki Yeterlilik Belgesi Metal Kesim sınavında başarılı olan kursiyerler belgelerini aldılar. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, yapılan belgelendirme sınavında başarılı olan Vulcan kalıp firması bünyesinde çalışan metal kesimci ustalarına ‘Mesleki Yeterlilik’ belgelerini takdim etti.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, Genel Sekreter Filiz Kavaklı ve Oda Personeli Hasan Erdirik, Vulcan Kalıp Metal Gelişim Firması ortakları Şükrü Avcı ve Enis Men’i fabrikasında ziyaret ettiler. TOBB MEYBEM A.Ş. ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen belgelendirme sınavında başarı göstererek ‘Mesleki Yeterlilik’ belgesini almaya hak kazanan firma çalışanları ile bir araya gelen Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, metal kesimci ustalarına belgelerini teslim etti.


Yazılı ve uygulamalı sınavları başarıyla tamamlayarak mesleki yeterlilik belgesi almayı hak kazanan ustaları tebrik eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz, ‘Bildiğiniz üzere, 21/09/2006 tarihinde kabul edilen, 5544 sayılı mesleki yeterlilik kurumu kanunu ile tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların, bilgi, beceri ve yetkinliklerinin ulusal yeterliliklere ve standartlara uygunluğunun ölçülmesi ve değerlendirilmesi amacıyla mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yayım tarihi itibariyle yürürlüğe giren ‘Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin tebliğ 2017/1’ ile  MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81’e çıkartılmıştır. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacağından ve Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Müfettişleri tarafından yapılacak denetimlerde, işyerlerinde bu belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde her bir çalışan için 627 Türk Lirası idari para cezası uygulanacağından, belge zorunluluğu kapsamında yer alan mesleklerde faaliyette bulunan iş yerlerimizin, çalışanlarına mesleki yeterlilik belgesi aldırabilmeleri için,  mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumlarına başvurmaları önem arz etmektedir. TOBB MEYBEM A.Ş. de, bu yetkilendirilmiş mesleki yeterlilik ve belgelendirme merkezlerinden birisidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından sınav ve belgelendirme merkezi olarak kurulan TOBB MEYBEM A.Ş., 81 il ve 160 ilçede bulunan oda ve borsaların işbirliğiyle sınav ve belgelendirme hizmetlerini tüm Türkiye'de vermektedir. TOBB MEYBEM, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olan inşaat, asansör, metal, makina ve otomotiv sektörlerinde, 37 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti sunmaktadır. Kaldı ki,  yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda  başarılı olan kursiyerlerin 01.01.2018 tarihinden 31.12.2019 tarihine kadar ise sınav ücretleri ile belge masraflarının tamamı  işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu nedenle tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde faaliyette bulunan işyerlerimizin, hem bu teşviklerden faydalanmalarını ve hem de herhangi bir cezai yaptırıma maruz kalmamaları adına  mesleki yeterlilik belgelendirme hizmetini önemsiyoruz. TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi A.Ş.’nin koordinasyonuyla düzenlemiş olduğumuz metal kesimci – seviye 3 alanında mesleki yeterlilik sınavlarında başarılı olan ustalarımızı bir kez daha kutluyorum’ dedi.


Vulcan Kalıp Metal Gelişim Firması ortakları Şükrü Avcı ve Enis Men  Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın çok büyük bir hizmete aracılık yaptığını belirterek, ziyaretlerinden ve firmalarına gösterilen ilgiden dolayı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz’a teşekkür ettiler.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi
Kolay İhracat Platformu Hakkında
Türkiye'nin İlan Portalı