Ulusal Veri Tabanına Taşımacılık Şirketlerince Toplu Veri İndirilmesine İlişkin Duyuru

STS/Ulusal Veri Tabanına Taşımacılık Şirketlerince Toplu Veri İndirilmesine İlişkin Duyuru
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca yayınlanan 2017/KDGM-4/ST sayılı Genelgenin 5. Maddesi hükmünce sayısal takograf kart ve araç verilerinin TOBB’a gönderilmesini teminen bir veritabanı  kurulmuş, bu kapsamda söz konusu veriler TOBB veri tabanına https://staumanaliz.tobb.org.tr adresi üzerinden yüklenebilmektedir.


Söz konusu veritabanına veri yükleme işlemlerinin kolaylaştırılmasını teminen, şirket ve sürücülerimiz için bir seferde birden fazla dosya yüklemelerine imkan tanıyan güncellemeler yapılmış ve https://staumanaliz.tobb.org.tr adresinden kullanıma sunulmuştur.


Bununla birlikte, halihazırda Sayısal Takograf Sistemi (STS) kapsamında araç üniteleri ve sürücülerinin verilerini bir yazılım aracılığıyla toplayan ve çok sayıda aracı/sürücüsü olan taşımacılık şirketleri için elle dosya yükleme işlemlerinin verimli olmaması nedeniyle, bir internet servisi üzerinden TOBB’da kurulan veritabanına doğrudan veri yüklenmesini teminen yeni bir uygulama daha hizmete sunulmuştur. Söz konusu uygulamadan, araç yetki belgesi sahipleri ile birlikte bu alanda hizmet vermekte olan yazılım firmaları faydalanabilmektedir.


TOBB’da kurulan STS Ulusal veri tabanına doğrudan veri göndermek için  https://staumanalizws.tobb.org.tr adresinden erişim sağlanmaktadır. Adı geçen internet servisini kullanarak veri yüklemek isteyen firmaların öncelikle https://staumkayit.tobb.org.tr adresi üzerinden Mersis numarası ile (Mersis sistemine kayıtlı temsilci bilgileri kullanılarak) kayıt yapmaları gerekmektedir.


Söz konusu sayfa sadece sisteme kayıt amacıyla, kullanıcı adı ve şifre tanımlaması için kullanılmaktadır.
Kayıt sonrası, internet servisi aracılığıyla doğrudan veri yüklenmesi yoluyla TOBB’un sistemlerine veri aktarımına başlanabilmektedir. Araç yetki belgesi sahipleri, sürücülere ait verilerin aktarılmasından sürücüleriyle birlikte sorumlu olacaktır.
Sayısal takograf araç verileri en geç 3 ayda bir indirilmeli ve ayda bir defa kart verme otoritesine gönderilmelidir.
Sürücü kartı verileri en geç 25 günde bir indirilmeli ve kart verme otoritesine gönderilmelidir.
Veri gönderimine ilişkin detaylı klavuz ve sayısal takograf sürücü ve şirket bilgilendirme notu ekte yer almaktadır.
Toplu veri gönderimi için açılan internet servisi hizmeti geliştirilmeye açık olup, kullanıcılar tarafından sistemi iyileştirmeye, geliştirmeye yönelik geri bildirimlerin staum@tobb.org.tr  adresine gönderilmesi gerekmektedir.


Ayrıca sorularınız için 444 9 559 nolu çağrı merkezinden destek alabilirsiniz. Bilgilerinize sunarız.


EK
Diğer Duyurular
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi