Odamızda U-Etds ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Odamızda U-Etds ve Sayısal Takograf Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Manisa TSO) T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Genel Müdürlüğü ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yetkilerinin katılımlarıyla, ‘Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ile Sayısal Takograf Hakkında Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında düzenlenen ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İdris Şendil, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı  Oğuz Hakan Özdemir, Manisa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Salih Karaağaç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yetkilileri ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda; taşıma yetki belgesi olan firmalara, Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS) ve Sayısal Takograf hakkında bilgi verildi.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İdris Şendil, üyelerinin sektörlerini ilgilendiren mevzuatlardaki değişiklikler sonucu mağdur olmamaları adına belirli periyotlarda seminerler düzenlediklerini belirterek, bu toplantıda da uzmanlar tarafından taşıma belgesine sahip üyeleri bilgilendirmek U- ETDS sistemi ve Sayısal Takograf Sistemine ilişkin detaylar aktarılacağını söyledi.


Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi İdris Şendil; “Bakanlığımız, karayoluyla yapılan her türlü taşımacılığı güven ve disiplin altına alma adına birtakım düzenlemeler yapıyor. Kısa adı U-ETDS olan Elektronik takip ve Denetim Sistemi sayesinde toplanacak olan bu veriler, yolların daha güvenli hale gelmesini sağlayacak; ayrıca yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların güzergâhları, yük miktarı, yolcu sayısı gibi bilgiler, henüz bu araçlar yola çıkmadan ilgili bakanlığa ulaşacaktır. Aynı şekilde de Sayısal Takograf uygulaması ile profesyonel sürücülerin davranış ve faaliyetlerine ilişkin daha fazla ve güvenilir veri toplayarak, karayolu güvenliğinin artırılması amaçlanıyor. Yönetmelikte yapılan düzenlemelerin yeni yılla birlikte hayata geçmesi ile belki bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek zorunda kalacağız. Ancak emin olun ne taşıyorsak hem onların güvenliği hem de tüm karayollarının güvenliği açısından bu uygulamanın çok yararlı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.


Açılış konuşmasının ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Oğuz Hakan Özdemir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi İşlem Uzmanı Dursun Savaş, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Uzmanı Hasan Boz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Uzman Yardımcısı  Şevval Teker önemli bilgileri katılımcılarla paylaşarak sistemin sektöre getirecekleri konusunda detaylı açıklamalarda bulundular.
Toplantı sonunda, uzmanlar sektör temsilcilerinin sorularını yanıtlayarak, karşılaşabilecek sorunlara karşı çözüm önerilerinde bulundu.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi