Manisa Valiliği Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 2020/22 Sayılı Kararı Hakkında

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Corona Virüs (Covid 19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.Bu kapsamda; T.C. Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulunun önerileri ve T.C. İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için T.C. Manisa Valiliği Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 04/04/2020 tarih ve 2020/22 sayılı kararı doğrultusunda;


1) İlimize giriş-çıkış kısıtlama/yasaklama getirilmesi nedeni ile


a) Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,


b) Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,


c) Ölüm nedeni Covid 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişiye),


d) İlimize son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),


e) Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,


f) Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,


g) Ceza infaz kurumlarından salı verilen,


h) Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan kişilere, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde "Seyahat İzin Kurullarınca" izin verilebilecektir.


2) Seyahat İzin Belgesi taleplerinin alınması için;


• İçişleri Bakanlığına ait Alo 199,

 

• İçişleri Bakanlığı E- Başvuru sistemi,


• Kaymakamlıklarımızdaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru usulleri geçerli olacaktır.


3) Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir.


4) Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır.


5) Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Valiliğimiz tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacaktır.


6) Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir.


7) İlimize 5 gün önce gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp kendi ikametlerine dönmek isteyen kişiler seyahat izin belgesi taleplerini 05.04.2020 (Pazar) sabah 08.00'den 09.04.2020 (perşembe) sabah 08;00'e kadar yapılabilecektir.


8) Evlerinden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız için düzenlenen seyahat izin belgeleri ilimize giriş- çıkışları için de geçerli olacaktır.


9) Kaymakamlıklarımızca yukarıda belirtilen tedbirlerin kesintisiz uygulanabilmesi için hafta sonu dahil olmak üzere başta çalışma koşulları, yeri, personel görevlendirilmesi olmak üzere gerekli planlama yapacaktır ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecektir.


Bahse konu kararlara uymayanlar hakkında gerekli yasal hükümlere göre cezai işlem uygulanacağı hususunu bilgilerinize sunar, gereğini rica ederiz.

Diğer Duyurular
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi