Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İş Dünyasının Sorunlarını Dinledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İş Dünyasının Sorunlarını Dinledi

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile Manisa Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Bölge İstişare Toplantısı Manisa Anemon Otel’de yapıldı.  Manisa’nın yanı sıra Afyonkarahisar, Denizli, Uşak, İzmir, Balıkesir, Kütahya, Aydın İllerinin Oda, Borsa Başkanları ile temsilcilerinin de yer aldığı ve iş dünyasının yaşadığı  sorunları ilk ağızdan yetkililere iletilme fırsatının bulunduğu toplantıya, Ticaret Bakanı Bakan Ruhsar Pekcan,  Manisa Valisi Ahmet Deniz, AK Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıkoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ziya Elmalı, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, AK Parti Manisa İl Başkanı Berk Mersinli, Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yılmaz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ümit Türek, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap,Manisa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Cahit Yayman,  Oda ve Borsa başkanları, iş insanları katıldı.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı toplantı ilk olarak Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz söz aldı. Başkan Yılmaz,  Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandaöken ve tüm konukları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, ‘Öncelikle camiamızın içerisinden gelen ve bizlerin sorunlarını en iyi anlayan bir bakanımız olduğu için iş dünyası olarak  çok şanslı olduğumuzu ifade etmek istiyorum.  Manisa verimli topraklarıyla, günden güne artan ihracat rakamlarıyla, birçok yabancı sermayeye açtığı kapıyla, Türkiye’nin parlayan ekonomisi, Avrupa’nın sanayideki incisi konumundadır. Manisa hem tarımın hem de sanayinin başkenti olmasıyla birlikte, coğrafi konumu itibariyle sahip olduğu lojistik avantajları, hammaddeye erişim kolaylığı, cazip yatırım teşvikleri ve tabii ve beşeri kaynakları ile önemli bir yatırım merkezidir. Sanayi üretimindeki üstünlükleri, ihracat performansına da doğrudan yansımıştır. Manisa, Batı Anadolu’nun ve Türkiye’nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir.  Nitekim, manisa gerçekleştirmiş olduğumuz 4 milyar 430 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Türkiye’de en çok ihracat yapan iller sıralamasında 8. , Ege Bölgesinde ise İzmir’den sonra 2. sırada yer almanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sayın ticaret bakanımız Ruhsar Pekcan hanımefendi ile TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun imzalamış olduğu ihracat destek ofisi işbirliği protokolü çerçevesinde toplam 16 ilde 25 odada ihracat destek ofisleri kuruldu. Bu Odalardan birisi de Manisa Ticaret ve Sanayi Odası. Kendilerine de huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Hedefimiz, Odamız bünyesinde kurmuş olduğumuz ihracat destek ofisi kapsamında yürütmüş olduğumuz çalışmalar ile hem ihracatımızı daha da arttırarak, sıralamamızı daha üst seviyelere taşımak hem de ilimize yeni ihracatçılar kazandırmak. Manisa olarak bizlere düşen daha verimli çalışmak, daha fazla üretim, daha fazla istihdam ve daha fazla ihracat yapmak, yüksek maliyetli ithal girdilerin yerli sanayi yoluyla temininin sağlanarak dış ticaret açığını azaltmak ve kendi markalarımızı yaratmak. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Manisa ili ve ilçelerinde yer alan diğer Oda ve Borsalarımızla birlikte oldukça dinamik olan ekosistemin gelişimi için, üyelerimize ve çevremize geniş ve çeşitli faaliyetler ağı sunarak, Ülke ekonomisine daha fazla katkı sunmak için gayret ediyoruz. Odamızın önümüzdeki dönemde de ülke strateji ve hedeflerine uyumlu ve önemli çalışmalar gerçekleştireceğinden eminim. Sözlerime burada son verirken, bölgesel istişare toplantısının hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, Şehzadeler şehir Manisa’mıza hoş geldiniz diyorum” dedi.


Manisa Ticaret Borsa Başkanı Sadık Özkasap ise, “Manisa,  ilçelerinin de taşıdığı potansiyel ve çalışkan insanlarıyla ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan en dinamik illerimizden bir tanesi.  Toplam ihracatının yüzde 15’ini oluşturan tarıma dayalı ihracatçı yapısı ve ihraç edilen ürün çeşitliliği Manisa’nın en güçlü yanlarından birisini oluşturuyor.  Başta ülkemize her yıl 500 milyon dolara yakın döviz kazandıran çekirdeksiz kuru üzüm olmak üzere tarıma dayalı ihracatın büyük kısmının AB ülkelerine yapılıyor olması da Manisalı üretici tüccar ve işletmelerimizin ulaştığı kalite standardının göstergesidir. Toplam 5 borsasında kayda geçen işlem hacmi 2017 yılında 7,5 milyar seviyesindeyken 2018 yılında 8,5 milyarı geçmiş durumda 2019 yılında ise 10 milyar seviyelerine ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


TOBB Başkanı yaptığı konuşmada , Oda-Borsa Başkanlarıyla birlikte çalışarak, son birkaç ayda hükümete sundukları pek çok talebin, Bakan Pekcan’ın da desteği ve takibi sayesinde hayata geçtiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, istihdam maliyetlerini azaltan, finansman yükünü hafifleten, piyasayı hareket getiren, çeşitli tedbirler alındığına işaret ederken şunları söyledi: “KDV iadelerini hızlandıran, yeni bir sistem devreye giriyor. Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın katılımıyla, 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda da, gündemimizde olan konuları aktarmıştık. Yine bu Şura’da, Sayın Cumhurbaşkanımız, Oda ve Borsalarımızdan istihdam taahhütü aldı. Manisa’da orada, 60 bin kişiye, yeni istihdam hedefi açıkladı, Sizlerin bunu başaracağına inanıyorum. Hükümetimiz de istihdamı destekleyen adımlar attı, atıyor. Mesela Kısa Çalışma Ödeneği devreye girdi. Artık işler yavaşladı diye, istihdamı azaltmak gerekmiyor. Buraya başvurun, 3 ay boyunca maaşlar Fon’dan ödensin. Şu ana kadar 55 bin çalışan bundan yararlandı. İkinci olarak, ilave istihdama yeni teşvikler geldi. Mesela 30 Nisan’a kadar her ilave istihdamda, ücret-vergi-prim devletten, sonraki 9 ay için de sadece ücret sizden. Bunlar daha önce benzeri görülmemiş, tarihi destekler. Pazartesi günü, hükümetimizle, TOBB Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası yapıyoruz. Orada, bunların lansmanını gerçekleştireceğiz. İnşallah en iyi şekilde yararlanıp, istihdamı artıracağız. Öte yandan, yine sayın Bakanımızın liderliğinde, ihracat atağı da başlattık. Ticaret Bakanlığımızla, 16 ilde İhracat Destek Ofisi kurduk. Odalarımız, bu ofisler vasıtasıyla, ihracatçılara her konuda kılavuz kaptanlık yapacak.”


Geçmişte firmaların bir talebinin de, Eximbank’ın daha aktif hale getirilmesi olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı, “Sayın Bakanımızın çalışmaları sayesinde, KOBİ’lerimiz, Eximbank’a daha rahat ulaşır hale geldi. 2017’de, Eximbank kredilerinde KOBİ’lerin payı % 53 idi. Şimdi KOBİ ağırlığı % 71’e ulaştı. Ayrıca yine Sayın Bakanımızın talimatlarıyla, Eximbank, üretici ihracatçılarımıza, daha ucuz maliyetli yatırım finansmanı sunmaya başlıyor” diye konuştu. Bu kapsamda, 9 leasing firmasıyla, 200 milyon dolarlık finansman protokolü imzalandığını belirten Hisarcıklıoğlu, Bakan Pekcan’a iş dünyası ile istişare içinde sürdürdüğü, sonuç odaklı çalışmaları için teşekkür etti.Son 2-3 ayda, kurda, faizde olumlu gelişmeler bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, banka kredilerinde artış başladığını ifade etti ve “Kısaca düne nispetle bugün önümüzü daha net görüyoruz” ifadesini kullandı.


İş dünyasının doğal olarak sıkıntıları da bulunduğuna işaret eden TOBB Başkanı, “Ama şunu da hep akılda tutalım. Türk iş dünyası olarak, karşımıza çıkarılan her engele rağmen, neler yapabildiğimizi, ne kadar dinamik ve üretken olduğumuzu, geçmişte pek çok defa ispat ettik. Özel sektör-devlet istişaresiyle, sorunları aştığımızı gördük. Biz, tüm bu çalkantılı sürecin geçici olduğuna inanıyoruz. Zira Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. İşte bakın, son 25 senede, onlarca kriz ve çalkantı yaşadık. Hepsinin üstesinden geldik ve yola devam ettik. İnşallah yine hep birlikte el ele verip, ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz. Dünyanın en büyük ekonomileri arasına gireceğiz. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi öteki diye görüp, ayrı tutmayalım. Ülkemizin, milletimizin, birliğini, dirliğini muhafaza edelim. İşte o zaman, bu tümseği de aşacak, yola devam edeceğiz” dedi.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise konuşmasında, il ticaret müdürlerinin, yeni dönemde artık daha aktif olacağını, tüketicinin ve dürüst esnafın yanında yer alacağını ifade etti. Bakan Pekcan, Türkiye'nin kalkınmış, güçlü, istikrarlı ve itibarlı bir ülke olması için çalıştıklarını, bunun için daha çok ihracat, daha katma değerli ürünlerin üretimi ve ticarette dijitalleşmeye büyük önem verdiklerini söyledi.


Pekcan, ticareti desteklemek için ülke genelinde ihracat destek ofisleri açtıklarını, burada ihracat yapmak isteyen firmalara eğitim verdiklerini, ihracatçıyı finanse eden Eximbank'ın şubelerini de arttırdıklarını dile getirerek, daha fazla KOBİ'yi Eximbank'tan faydalandırmak istediklerini ifade etti.


Kadın ve genç girişimcilere yönelik çalışmalar yaptıklarına işaret eden Pekcan, kadınları ve gençleri bu fırsatlardan yararlanmaya davet etti. Pekcan, önceki gün 81 ilin il ticaret müdürleriyle toplantı yaptıklarına işaret ederek, şöyle konuştu: "Nisan ayında da inşallah bütün dünyadaki ticaret müşavirlerimiz ve ticaret ataşelerimizle bir toplantı yapacağız. İl ticaret müdürlerimiz artık daha aktif olacaklar. Halkın ve tüketicinin yanında, dürüst esnafın yanında yer alacaklar. O dengeyi korumak için ticaret müşavirlerimiz de daha etkin olacak, iş adamlarımızla ihracatta daha ufuk açıcı, ihracatımıza katkı sağlayıcı olacaklar. Sadece ihracatı artırmak değil amacımız. Aynı zamanda yerli ve milli üreticiyi koruyacak ithalat politikalarını da başarıyla uyguluyoruz. Geçen seneyi 168 milyar dolar ihracat rakamıyla rekor düzeyde kapattık. Ama en önemlisi ihracatın ithalatı karşılama oranını yüzde 57'lerden yüzde 75'e getirdik. Sadece Ocak ayında bu oran yüzde 85." İhracatçılara e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri verdiklerini, perakende yasasıyla ilgili çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Pekcan, Manisa'dan, bu yılın sonunda 10 milyar dolar ihracat yapılması sözünü istedi.


Konuşmaların ardında İş dünyası temsilcileri yaşadıkları sorunları tek tek söz alarak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a ilettiler. Aktarılan sorunları not alan Bakan Pekcan, toplantının son bölümünde kendisine iletilen soruları cevaplandırırken, beraberinde toplantıda yer alan kurmaylarına da aktarılan sorunların çözümü noktasında talimatlar verdi.


Yaklaşık 3 saat süren toplantının sonunda günün anısına Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Mehmet Yılmaz, Meclis Başkanı Ümit Türek, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Meclis Başkanı Cahit Yayman, Manisa İli Oda ve Borsaların Başkanları ile birlikte Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na hediye takdiminde bulundular.


Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi