Hisarcıklıoğlu, Manisa’da İş Dünyası İle Buluştu

Hisarcıklıoğlu, Manisa’da İş Dünyası İle Buluştu

Odamız ile Manisa Ticaret Borsasının davetlisi olarak Manisa'ya gelen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Manisalı iş adamlarıyla buluştu. Hisarcıklıoğlu'nun Manisa programına, Aydın Ticaret Borsası Başkanı Hakan Ülken de eşlik etti. Holiday Inn Express Otel’de gerçekleştirilen ‘Manisa İş Dünyası Müşterek İstişare' toplantısına Manisalı iş adamları yoğun ilgi gösterdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Manisa'nın tarımsal ihracatıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özkasap, "4 milyar 450 milyon dolarlık toplam ihracatıyla Manisa, Türkiye sıralamasındaki yerini korudu. Bugün yine yüzde 15'lik kısmı cari açığın kapatılmasında en etkin katkıyı sağlayan tarım ve tarıma dayalı sanayi oluşturdu. 5 borsamızda kayda geçen tarıma dayalı iç ticaret hacmimiz geçen yıl yine Manisa'da gerçekleşen bölgesel istişare toplantısında Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'a da söz verdiğimiz gibi 10 milyar Türk Lirası seviyesini geçti. Manisa Sultaniye Çekirdeksiz Üzümü'nün lokomotif olduğu ülkemizin çekirdeksiz kuru üzüm ihracatı 510 milyon doları geçti. Yaş üzüm ihracatı ile birlikte sadece bu üründen Manisa’mızın ülkesine katkısı 1 milyar dolara yaklaştı. Pamuk üretimine verilen desteklere de bağlı olarak Manisalı üreticilerimiz pamuk üretimine yeniden başlamak için ayırdıkları tarım alanlarını arttırmayı sürdürdüler. Ancak ülkemizin ihtiyaç duyduğu pamuğun önemli bir miktarı halen ithal ediliyor olması nedeniyle açık verdiği bu üründe pirime koşul olarak belirlenen münavebeli üretim süresini, piyasa dengesi ve üretim istikrarı için 2 yıldan 4 yıla uzatılması ve primin arttırılması yönündeki taleplerimiz devam ediyor” dedi.


BAŞKAN YILMAZ; “MANİSA, BATI ANADOLU'NUN VE TÜRKİYE'NİN İHRACAT ÜSSÜ”


Sözlerine Elazığ ve Malataya depreminde hayatını kaybeden ve İdlib'de şehit düşen askerlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Yılmaz ise Manisa ve ülke ekonomisine yönelik değerlendirmelerde bulundu.


Manisa'nın yerli ve yabancı yatırımının ilgi odağı olmaya devam ettiğini belirten Yılmaz, “Manisa'nın sanayi üretimindeki üstünlükleri, ihracat performansına da doğrudan yansımıştır. Manisa, Batı Anadolu'nun ve Türkiye'nin ihracat üssü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Nitekim, 2019 yılında gerçekleştirmiş olduğu 4 milyar 450 milyon dolarlık ihracat rakamı ile Ege Bölgemizde İzmir'den sonra ikinci, Türkiye'de ise iller sıralamasında sekizinci sıradadır. Odamızın kuşkusuz ki Manisa ve Türkiye ekonomisi için oluşturmuş olduğu en önemli katma değer, kendi imkanlarıyla kurmuş olduğu bugün Türkiye'nin göz bebeği, Avrupa'nın üretim merkezi olan Manisa Organize Sanayi Bölgesi'dir. Buradan müjdeli bir haberi daha huzurlarınızda paylaşmak istiyorum” dedi.


“MANİSA MURADİYE ISLAH ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR”


Manisa'ya yeni bir OSB'nin müjdesini veren Başkan Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:


"Manisa ili Yunusemre ilçesi Muradiye Mahallesinde bulunan yaklaşık 3 bin dönüm büyüklüğündeki, odamızın da kurucu ortağı olduğu Manisa Muradiye Islah Organize Sanayi Bölgesi'ni, Manisa’mıza kazandırmış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bununla birlikte yatırımcılardan gelen talepler doğrultusunda, Saruhanlı ilçesi Develi Mahallesinde, karma OSB kurulması yönünde odamızca gerekli çalışmaların başlatıldığını da ayrıca belirtmek isterim. Ekonomik üretkenliğin ve rekabette üstünlüğün temel dinamiklerinden biri de hiç şüphesiz ki inovasyon. 2020 Yılı ocak ayı itibariyle, Manisa'da kurulmuş ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından tescillenmiş olan 32 adet Ar-Ge merkezi bulunmakta ve iller sıralamasında ise 7. sırada yer almaktayız. Yerli ve yabancı şirketlerce kurulmuş bu ar-ge merkezlerinin yanı sıra, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak, yenilikçiliğe odaklanmış, katma değeri yüksek ürünler üreten, verimliliği ve rekabet gücü yüksek bir ekonomik ortamın oluşturulmasına katkı sağlamaya çalışıyor, ülkemizin, uluslararası rekabet gücünün artırılması, yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi ve dünyadaki gelişmelere uygun bir sanayi altyapısının oluşturulması doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Odamızın önümüzdeki dönemde de ülke strateji ve hedeflerine uyumlu ve önemli çalışmalar gerçekleştireceğine olan inancım tamdır”


“ELAZIĞ VE MALATYA'DAKİ DEPREM HEPİMİZİN YÜREĞİNİ YAKTI”


Son günlerde depremle sarsılan Manisa'ya geçmiş olsun dileklerini ileten ve Elazığ ve Malatya'da yaşanan depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, tek tesellilerinin ülkenin kurumları ve vatandaşlarının dayanışma içerisinde olduğunu görmek olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Milletimiz, yaraların sarılması, acıların paylaşılması hususunda büyük hassasiyet gösterdi. İşte zor günlerde hep beraber el ele vererek, yan yana olmalıyız. Zaten felaketlerin acısını ancak birlik ve beraberlik içinde azaltabiliriz. Oda ve borsa camiası olarak bizler de çok çabuk harekete geçtik. Hemen ertesi gün ülke çapında büyük bir yardım seferberliği başlattık. Pazartesi günü de bölgeye gidip durumu bizzat gördük. Türkiye'nin her yerinden, kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına, onlarca tır dolusu yardım malzemesini, Odalarımızın ve Borsalarımızın organizasyonuyla yola çıkardık. Tam 108 tır dolusu yardım AFAD'a teslim edildi. Daha onlarca tır daha hazırlıyorduk. Ama tüm depolar doldu, daha göndermeyin dediler. Ben, Manisa dahil, tüm camiamıza teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah bundan sonrada her felaketin üstesinden el birliğiyle, güç birliğiyle gelmeye devam edeceğiz” dedi.


“İNŞALLAH 2020'DE REEL SEKTÖR İÇİN UMUT HAKİM OLACAKTIR”


Her yeni yıl, yeni bir umut, yeni bir başlangıç olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, son birkaç aydır ekonomide bir toparlanmanın başladığını gördüklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:


"Son günlerdeki bu toparlanmayı gelecek için umut verici görüyoruz. İnşallah 2020'de reel sektör için umut hâkim olacaktır. Ekonomi yönetimi reformları sürdürmeli. Özel sektör olarak bizlerde üretime, istihdama, yatırıma, ihracata devam etmeliyiz. Fırsatların kazası olmaz. Risklere değil, fırsatlara, içeriye değil dışarıya odaklanmalıyız. 2020'de temkinli ama kararlı bir şekilde ilerlemeliyiz. İşte bunun için neler yapmamız lazım, bugün sizlerle bunu istişare edeceğiz. Siz bize ev ödevlerimizi vereceksiniz. Biz de Ankara'da bunlara çalışacağız”

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi