Odamızdan Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Aile Anayasası Semineri

Odamızdan Aile Şirketlerinde Kuşak Geçişleri ve Aile Anayasası Semineri

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) organizasyonunda aile şirketlerinde kuşak geçişleri ve aile anayasası semineri, Manisa TSO hizmet binasında oda  üyelerin katılımı ile gerçekleştirildi.


 Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Yılmaz, aile şirketlerinin, işletmelerin büyük bir kısmını oluşturmakta ve ekonominin gelişmesinde önemli rol oynadığını belirterek, ‘Ülkemizde faaliyet göstermekte olan şirketlerin %90’ından fazlasının aile şirketleri olduğu, Manisa’da ise tarım alanında faaliyet gösteren şirketlerin sayısının fazla olması nedeniyle bu oranın %99’lara kadar ulaştığını görüyoruz. Ekonomide bu denli önemli olmalarına karşın aile şirketlerinin ömrü ne yazık ki kısa olmaktadır. Aile şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri ve sonraki kuşaklara geçişin sağlanabilmesi; hem şirket hem de aile ilişkilerinde kurumsallaşmanın tamamlanması ve kurum kültürünün oluşturularak, profesyonelleşmeye önem verilmesiyle mümkündür. Aile şirketlerinde kuruluş ve devir aşamalarında yaşanan sıkıntılar ile kurumsallaşma konusunda şirket sahiplerinin farkındalığını arttırmak ve aile anayasası hakkında bilgilendirme yapmak için düzenlediğimiz seminerin sizlere faydalı olacağını düşünüyor,türev danışmanlık kurucusu ve grup başkanı sayın Bülent Orta’ ya değerli bilgi ve tecrübelerini bizlere aktaracağı için teşekkür ediyorum’ dedi.
Türev Danışmanlık Grup Başkanı Bülent Orta yaklaşık 3 saat süren seminerde, aile şirketlerindeki aile mensupları arasındaki ilişkilerin profesyonelce düzenlenmesi, gelecek kuşakların varislik çatışmaları yaşamadan yönetime hazırlanması, şirketin ve ailenin genel iş yapış kurallarının belirlenmesi konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Bülent Orta, şirketlerde verimliliğin sağlanmasının ve kontrol edilmesinin gerektiğini belirterek ‘Global pazar haline gelen dünyada, şirketlerin faaliyetini sürdürmesi ve rekabet edebilmesi için, süreçlerini iyi tarif edip bu süreçleri iyi yönetmeleri gerekiyor. Değişen koşullar yeni ihtiyaçları ortaya çıkarıyor. Şirketlerin gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde devir edilmesi için profesyonelleşme ve kurumsallaşma gibi çalışmalara önem vermeli.  Bu kapsamda, aile şirketlerinde aile anayasası oluşturulması çok  önemli’ dedi.


Şirketlerde genelde aileden gelen geleneksel yönetim şeklinin devam ettiğini belirten Bülent Orta, “Aile şirketlerinde her kuşak yaklaşık 20 yıla tekabül eder. 200 tane şirket üzerinde yapılan bir araştırmada yüzde 80'i ilk kuşakta yok olmuş. Kalan yüzde 20'inin de yüzde 5'ini başka şirketler almış. Yüzde 2'si kamunun olurken, sadece yüzde 13'ü aynı ailede devam etmiş” dedi.


Aile şirketlerinin yüzde 70'inin üçüncü kuşağa ulaşamadığını dile getiren Orta, “Yüzde 35'i 0-34 yıl, yine yüzde 35'i 35-59 yılda yok olmuş. 60-80 yıl arasına yüzde 16 ulaşırken, 90 yıl üstünü yine ancak yüzde 16'si görebilmiş.  Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik, kalıcılık yani kârlılık, pazar payı ve üretim verimliliği önemlidir. Yok olup giden 20 meşhur Türk aile şirketinin başlıca yok olma nedenleri şunlardır.  Yüzde 43'ü kardeşler arası kavgadır. Yüzde 19'u birinci kuşağın vefatından sonra aile arasında yaşanan miras kavgasıdır. Yüzde 14'ü kardeşler, kuzen ve yeğenler arasında yönetimde otorite kavgasıdır. Yine yüzde 19 aile içi çatışmadır. Kalan yüzde 5 ise şirket içindeki birden fazla aile fertlerinin çatışmasıdır. Aile şirketlerinde en kritik kuşak ikinci ve üçüncü kuşaklardır” bilgisini verdi.


Gelecek kuşak ilişkileri, varislik, hisse devri, dağılım gibi konulardaki profesyonel yöntemler hakkında bilgi veren Bülent Orta, şirkette haleflik planı yaparken yaşanabilecek riskleri ortadan kaldırabilecek ipuçlarını katılımcılarla paylaştı.  Bülent Orta ayrıca, aile anayasasının, her şirkette o şirkete özel hazırlanmasının önemine değinerek, ailenin gelecek nesillere sorunsuz devrine önemli katkılar sağlayabilecek olan aile anayasası oluşturma ve süreçleri konusunda bilgi verdi. Türev Danışmanlık Grup Başkanı Bülent Orta seminerin son bölümünde ise katılımcılardan gelen soruları cevaplandırdı.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi
Kolay İhracat Platformu Hakkında
Türkiye'nin İlan Portalı