Odamız Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Odamız Şubat Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı Manisa TSO hizmet binasında gerçekleştirildi.

 
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Şubat ayı meclis toplantısını, Meclis Üyelerinin katılımıyla Manisa TSO hizmet binasında gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Ümit Türek'in başkanlığında gerçekleşen toplantı 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde yaşanan deprem felaketinde yaşamlarını yitiren vatandaşlarımız için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından başladı.


Şubat ayı içeresinde büyük bir felaketi yaşadıklarının altını çizen Manisa TSO Meclis Başkanı Ümit Türek; “6 Şubat tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem hepimizi sarstı. Acımız büyük. Öfkemiz büyük. Kaybımız büyük. İçimiz yanıyor. Deprem kuşağında yer alıp, geçmişte acı tecrübeler yaşayıp hala bir adım yol gidememek beni çok derinden üzüyor. Çok sayıda vatandaşımıza hayatını kaybettik. Saatlerce enkaz altında yardım bekleyen vatandaşlarımız oldu. Birçok vatandaşımız topraklarını bırakıp gitmek zorunda kaldı. Zor günler geçirdik. Hala da geçiriyoruz. Ama milletimiz kenetlenip gereken refleksi gösterdi. Tüm zorluklara rağmen deprem bölgesi için elinden geleni yaptı vatandaşlarımız. Sözlerimin başında bahsettiğim gibi acımız büyük. İnşallah bu sefer gerekli dersleri çıkarız.  Değerli meclis üyelerimiz, ben yaşanan felaket nedeniyle yaralılara bir kez daha acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.


BAŞKAN YILMAZ; “AFET BAKANLIĞI KURULMASI LAZIM”


Toplantıda söz alan ve 6 Şubat tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler ile ilgili konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; “Değerli meclis üyelerimiz, ülkemiz, 6 Şubat tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler ile sarsıldı. Acımız çok büyük. Meydana gelen hasar ise tarif edilemeyecek kadar büyük boyutta. Tüm ülkemizi yasa boğan ve büyük bir yıkıma yol açan, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve Kahramanmaraş’ın yanı sıra Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Adana, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa olmak üzere toplamda 10 ili etkileyen depremlerde can kaybı ise maalesef 45 bine yaklaştı. Yaşanan felaket sebebiyle 10 ili kapsayan ve 3 ay sürecek OHAL ilan edildi. Ben yaralılara acil şifalar, hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Yaşanan bu felakette özellikle şu noktaya değinmek istiyorum.  Bilim, liyakat, vicdan, ahlak ve denetim eksikliği bizlere bunları yaşattı.  Hatalarımızdan ders çıkarma, eksiklerimizi kabul etme erdemliliğini gösterip, işi kılıfına uydurarak değil de artık işi olması gerektiği gibi uzmanları ile birlikte yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Peki tekrar aynı acıları bir kez daha yaşamamak için ne yapmalıyız? Bu bağlamda, ülkemizde acilen bir Afet Bakanlığı’nın kurulmasına ihtiyaç vardır. Ülkemiz deprem kuşağında yer almakta. Bu bilinen bir gerçek. Depreme hazırlıklı olmalı ve depreme dirençli kentler inşa etmeliyiz. Burada yerel yönetimlerimize, belediyelerimize de büyük sorumluluklar düşmekte. Dönüşümün tek sırrı, bilimde ve teknolojide. Bilim adamlarımız defalarca uyarılarda bulundu ancak bu uyarılar göz ardı edildi. Gölcük depremini yakinen yaşamış ve akrabalarımı kaybetmiş biri olarak söylüyorum” dedi.

“BU BÜYÜK FELAKETİN ÜSTESİNDEN HEP BİRLİKTE GELECEĞİZ”


Sözlerine TOBB çatısı altında deprem bölgesinde yapılan faaliyetlerle ilgili konuşarak devam eden Manisa TSO Başkanı Mehmet Yılmaz; “Bu süreçte, üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) seferberlik başlatmış olup, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen depremin yaralarını sarmak için hayata geçirdiği ayni ve nakdi yardım kampanyası ile yine yıkılmış ve ağır hasarlı konutların yeniden yapımını sağlayarak vatandaşlarımızın kalıcı konut ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla başlatılan  Türk iş dünyası kalıcı deprem konutları yardım kampanyası  kapsamında açılan bağış hesaplarına iş dünyamız ve hayırseverler tarafından nakdi bağışta bulunulabileceğini, bu yardım kampanyalarına ilişkin bağış hesaplarına ise TOBB’un ve Odamız sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabileceğiniz hususunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu büyük felaketin üstesinden hep birlikte geleceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız. Gün birlik olma günü. Peki Manisa Ticaret ve Sanayi Odası olarak biz neler yaptık? Yerel yönetimler (T.C. Manisa Valiliği, Yunusemre Kaymakamlığı, … vb.) vasıtasıyla ayni yardımlar gerçekleştirdik. Jeneratör, ayakkabı, elektrikli/tüplü ısıtıcı, gıda malzemeleri, ekmek, katı yakıtlı soba, battaniye/yorgan, seyyar tuvalet, iş makinası yardımında bulunduk.


Siz değerli meclis üyelerimiz arasından bizzat deprem bölgesine giderek yardım götüren, oradaki çalışmalara katılan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Değerli katkılarından dolayı, Veysel Taşgıran, Hüseyin Bezci, Halil Yardımcı, Uğur Özhan, Aslan Yılmaz kardeşlerimizin kendilerinden de Allah binlerce kez razı olsun” dedi.


“DEPREMİN EKONOMİYE YANSIMALARINI MASAYA YATIRACAĞIZ”


Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyesi Arkadaşlarım, yaşanan deprem felaketinin ardından, Dünya Bankası, hazırlamış olduğu hasar değerlendirme raporuna göre, 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük depremin 34.2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığını duyurdu. Ayrıca, iyileştirme ve yeniden inşa maliyetlerinin bu rakamın iki katına ulaşacağını, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) kayıplarının depremin maliyetini daha da artıracağını açıklamıştır. Dünya Bankası’nın raporda dikkat çektiği başka bir husus ise deprem bölgesinin Türkiye’de yoksulluk oranının en yüksek olduğu illerden bazılarını içerdiğini ve Türkiye’deki toplam Suriyeli mülteci nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturan 1,7 milyondan fazla Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığını ifade etmiştir. Bu bağdamda, Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin etkileri ve yaralarının sarılması adına atılması gereken adımlar ile önümüzdeki dönemde ekonomimize ilişkin beklentilerin masaya yatırılacağı, 02 Mart 2023 perşembe günü saat 16:00’da Ege İhracatçı Birlikleri ve Ekonomi Gazetesi organizasyonunda Odamız ev sahipliğinde düzenlenecek olan ‘Ege İhracat Buluşmaları – Manisa’ etkinliğinin duyurusunu sizlerle paylaştık. Açılış konuşmalarını; Eximbank Ege Bölge Müdürü Gülom Timurhan ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin Yapacağı; oturum moderatörlüğünü Ekonomi gazetesi yazı işleri müdürü Handan Sema Ceylan’ın üstleneceği, Ekonomi gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, Genel Koordinatörü Vahap Munyar ve Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un panelist olarak katılacağı söz konusu etkinliğimizi, siz değerli meclis üyelerimize buradan bir kez daha hatırlatmış olalım. Bahse konu etkinliğimize meslek komitesi üyelerinizi de organize ederek katılmaya davet ediyorum. Ben yaşanan felaket nedeniyle yaralılara bir kez daha acil şifalar diliyor, hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet yakınlarına da baş sağlığı dileyerek sözlerime son verirken, sizleri bir kez daha saygılarımla selamlıyor, hayırlı akşamlar diliyorum” diyerek sözlerine son verdi.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
TOBB Uyum
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi
Kolay İhracat Platformu Hakkında
Türkiye'nin İlan Portalı