2023 Yılının Son Meclis Toplantısı Yapıldı

2023 Yılının Son Meclis Toplantısı Yapıldı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) Aralık ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

 
Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (Manisa TSO) 2023 yılının son Meclis Toplantısını, Meclis Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi. Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sayın Ümit Türek'in başkanlığında gerçekleşen toplantıda, 2023'ün genel değerlendirmesi, güncel gelişmelerin sektörlere etkileri ve iş dünyasının 2024 yılından beklentileri ele alındı.


Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan 12 askerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’mızın okunması ile başlayan, 2023 yılı gerçekleşen bütçesi ve 2024 yılı tahmini bütçesinin görüşülerek karara bağlandığı toplantının açılışında konuşan Meclis Başkanı Ümit Türek, ülke olarak sağduyumuzu korumamız gerektiğinin altını çizdi.


Başkan Türek; “Bu güzel vatanımızda kardeşçe yaşamak varken bu göz yaşı, bu kan niye anlamakta güçlük çekiyorum. 12 tane vatan evladımızı toprağa verdik. Acımız büyük, içimiz kan ağlıyor. Tekrardan hepimizin ve milletimizin başı sağ olsun” dedi.


BAŞKAN YILMAZ; “MANİSA’DA KAZANIYORUZ BAŞKA YERDE HARCIYORUZ”


Toplantıda söz alan 2023 yılının Manisa ekonomisi üzerinde ne gibi etkiler bıraktığını özetleyen Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz; “Değerli meclis üyelerimiz, Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde şehit olan 12 askerimize bir kez daha baş sağlığı yakınlarına sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. İçimiz kan ağlıyor. Güçlü duracağız.


Kıymetli Meclis Üyesi arkadaşlarım; 2023 yılının Manisa’mız açısından nasıl geçtiğine dair çarpıcı bir gerçeği sizlerle paylaşacağım. Bugün bütçe görüşmelerimiz var o yüzden vaktinizi de fazla almak istemiyorum. Sosyo ekonomik gelişmişlik bakımından Manisa Türkiye’de 81 il arasında 23 ve 25’inci sıra arasında yeri değişiyor. Banka mevduatları ve gelir servet ediniminde 53’üncü sıradayız. Konut endeksinde ise 50’nci sıradayız.  Manisa’nın 2022 yılı büyüme oranı -1 seviyesinde. Yani Türkiye %5,6 oranında büyürken, Manisa eksi büyüme ile ülke büyümesine aşağı çeken 30 ilden biri olmuş.

Nüfusumuzda Türkiye ortalamasının altında artıyor hatta artmıyor. Bunları sizle neden mi paylaşıyorum?


Sonuç olarak Manisa çalışan üreten bir şehir. Refah, maddi kazanç ve ekonomi büyüme buna paralel artmıyor. Tarımın ve Sanayinin başkentiyiz diyoruz. Peki neden bu durumdayız? Çünkü Manisa paranın harcanıldığı bir şehir veya ilçelerden oluşmuyor. Üretim sizi bir yere kadar taşıyor. Daha sonrası için cazibe ve çekim merkezi olmak gerekiyor. Türkiye’nin ekonomik büyümesine en çok katkı veren 15 ilin ortak özelliği, bu iller aynı zamanda turizm ve hizmetler sektörleri bakımından da gelişmiş iller. Kısacası ürettiğimizi şehirde harcayamıyoruz. Bu tablo çok üzücü. Manisa’da kazanıp başka yerde harcıyoruz. Bu noktada şehrimizi cazibe merkezi yapmak için gerekli adımları atmalıyız. Turizmi kesinlikle canlandırmalıyız. 3 Kutsal kilisenin şehrimizde yer aldığı bir tabloda neden inanç turizmine yönelik turlar yapılmaz? Şehzadeler şehriyiz, Aigai Herodot’un bahsettiği Batı Anadolu’daki 12 Aiol kentinden biri, Mimar Sinan’ın Ege Bölgesi’nde tek eseri Muradiye Camiimiz var. Bunlar saymakla bitmez. Bu kadar değere sahip olup bunları katma değere çevirme noktasında sıkıntı yaşamamızı anlamak mümkün değil. Şapkamızı önümüze koyup bunları düşünmemiz lazım” dedi.


MANİSA TSO 2024 BÜTÇESİ OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ


Son olarak sözlerine oda bütçesi ile ilgili konuşarak son veren Başkan Mehmet Yılmaz; “Sayın Başkan, Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, ben daha fazla sözlerimi uzatmak istemiyorum. Odamız 2024 yılı bütçesi görüşüldü. Bütçenin hazırlanmasında emeği geçen odamız personeli başta olmak üzere, Yönetim Kurulu Muhasip Üyemiz Mehmet Baki Kılıç’a ve Yönetim Kurulu Üyelerimize sizlerin huzurunuzda teşekkürlerimi sunmayı bir borç biliyor, 2024 yılı bütçemizin, odamıza ve camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bütçemiz siz değerli meclis üyelerimizin teveccühü ile oy birliği ile geçti. Ben ve arkadaşlarıma göstermiş olduğunuz güvenden dolayı sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. İş dünyamıza ve odamıza 2024 yılı bütçemiz hayırlı olsun. Sözlerime burada son verirken, her yeni yıl, bir yeni başlangıç ve umutla birlikte gelir.  Önümüzdeki yılın hepimize başta sağlık, mutluluk, huzur ve barış getirmesi temennisiyle yeni yılınızı en içten dileklerimle kutluyor, hayırlı akşamlar diliyorum” dedi.

Haber Görselleri
Diğer Haberler
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Ticaret Bakanlığı
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı
Balo
TOBB Uyum
Zafer Kalkınma Ajansı
Kosgeb
KGF
Eurochambres
İcc
Beceri 10
Tepav
Rekabet Kurumu
TSE
Gümrük ve Truzim işletmeleri
Celal Bayar Üniversitesi
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
İktisadi Kalkınma Vakfı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Türk Patent Enstitüsü
Manisa Savunma Sanayi Teknoloji Geliştirme Kümesi
Sanal Ticaret Akademisi
Kolay İhracat Platformu Hakkında
Türkiye'nin İlan Portalı